Zajęcia dodatkowe

 • Rytmika

  Zajęcia rytmiczne to obowiązkowe zajęcia wynikające z realizacji programu edukacyjnego. W ramach zajęć z rytmiki dzieci zachęcane są do wspólnych zabaw przy akompaniamencie pianina. Dzieci ćwiczą pamięć słuchową oraz koncentrację poprzez naukę piosenek o różnorodnej tematyce dostosowanej do wieku dziecka, pór roku lub zbliżających się uroczystości np. jasełka, dzień mamy i taty. Ponadto, dzieci mają możliwość poznania różnych instrumentów oraz zagrania na nich np. skrzypce, cymbałki, gitara. Poznają również podstawowe pojęcia muzyczne jak nuta, rytm, zwrotka, refren itp. Są to bardzo lubiane przez dzieci zajęcia, których koszt pokrywa nasze przedszkole. 

  Obecnie zajęcia rytmiczne prowadzi pani Agnieszka Wawrzos z Lubelskiego Centrum Inicjatyw Tanecznych.

 • Zajęcia taneczne

  Walc, tango, disco, cza-cza, poleczka, makarena, rock and roll- to tylko niektóre style taneczne jakie nasze dzieci poznają na zajęciach z tańca. Dzieci uczą się wspólnych układów tanecznych jak i tańca towarzyskiego w parach. Dzięki uczestnictwie w tych zajęciach dzieci nie tylko rozwijają zdolności taneczne ale również uwrażliwiają się na muzykę, doskonalą koordynację ruchową, harmonię ruchowa ciała oraz poczucie rytmu. Również i koszt tych zajęć pokrywany jest z budżetu przedszkola.

  Zajęcia taneczne prowadzi pan Konrad Matysek z Lubelskiego Centrum Inicjatyw Tanecznych.

 • Klub Małych Odkrywców

  Klub Małych Odkrywców są to zajęcia naukowe wychodzące na przeciw zaspokajaniu naturalnej dziecięcej ciekawości.  Przedszkolaki często zadają pytania: dlaczego? Jak? Itp. W trakcie zajęć mają możliwość samodzielnego szukania odpowiedzi dotyczących tajemnic przyrody i otaczającego nas świata. Poprzez obserwację, eksperymenty i zabawę dzieci poznają właściwości powietrza np. czym różni się ciepłe powietrze od zimnego, czy powietrze zajmuje miejsce, czy jest ciężkie i czy można je zobaczyć. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wszelkie doświadczenia związane z badaniem właściwości wody np. różne stany skupienia wody, co pływa a co tonie, rozpuszczalność wybranych substancji, czy woda potrafi płynąć do góry? Wiele zagadnień poruszanych podczas cyklicznych spotkań dotyczy fizyki i chemii. Realizowane tematy to m. in.: 

  • Co to jest grawitacja?
  • Dobre i złe przewodniki ciepła.
  • Poznawanie właściwości magnesu.
  • Odbicie światła.
  • Elektrostatyka i elektryczność.
  • Ruch – dlaczego należy zapinać pasy w samochodzie
  • Czy olej miesza się z wodą.
  • Jak „czaruje” wywar z czerwonej kapusty? – rozpoznajemy kwasy i zasady.
  • Mikstura z bąbelkami – dwutlenek węgla.
  • Eksperymenty z witaminą C
  • Kiedy żyły dinozaury?
  • Wybuch wulkanu.
 • Gimnastyka ogólnorozwojowa

  Są to zajęcia obowiązkowego programu edukacji. W czasie tych zajęć dzieci realizują swoją potrzebę ruchu, podnoszą ogólną sprawność fizyczną, kształtują prawidłową postawę oraz doskonalą koordynację ruchową. Zajęcia prowadzone są w formie zabaw i gier sportowych, ćwiczeń gimnastycznych z przyborami oraz ekspresji ruchowej przy muzyce. Celem tychże zajęć jest profilaktyka wad postaw u dzieci.

 • Warsztaty z szycia

  „Tańcowała igła z nitką”- taką nazwę ma cykl spotkań, na których dzieci samodzielnie zszywają filcowe elementy, przyszywają guziki a w efekcie tworzą piękną pracę- w tym roku o tytule „Łąka”. Dzieci samodzielnie nawlekając bezpieczne igły, zawiązując supełki i szyjąc prostym ściegiem czą się koncentracji, skupiania uwagi oraz dokładności- tak niezbędnych podczas nauki w czasie nauki szkolnej. Koszt zajęć również leży po stronie przedszkola.

  Zajęcia z szycia prowadzi pani Monika Lange- Zalewska.

 • Karate

  Karate tradycyjne to starożytna i piękna sztuka samoobrony bez broni. Opiera się w większym stopniu na wykorzystaniu możliwości całego ciała (synchronizacji oddechu, napięcia i rozluźnienia mięśni i dynamiki całego ciała), niż siły mięśni rąk i nóg.
  W zastosowaniach praktycznych liczy się strategia i szybkość reakcji w połączeniu z mocnym duchem walki.
  W karate nie można oddzielić od siebie sfery fizycznej i psychicznej – obie łączą się harmonijnie ze sobą. Ćwiczący uzyskuje wiarę w siebie, opanowanie i jasny osąd sytuacji, dzięki czemu ciało reaguje zawsze w należyty sposób.
  Jeśli korzystamy z technik, jakie daje nam karate tradycyjne, waga i wzrost przeciwnika przestają mieć znaczenie. Karate zatem może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku i siły fizycznej. Uprawianie karate sprawia, że pozbywamy się nieprawidłowych nawyków nabytych na skutek trybu życia właściwego współczesnej cywilizacji. Należą do nich wady postawy, upośledzenia aparatu ruchowego i oddechowego, a także zahamowania psychiczne i charakterologiczne.
  Uprawianie karate wpływa wszechstronnie na kondycję fizyczną: podnosi siłę i elastyczność mięśni, poprawia szybkość, zwinność, koordynację ruchową i wydolność krążenia.

  Zajęcia karate prowadzi instruktor Sebastian Batoroski.